Fotojatka
to nejlepší z festivalu projekcí tvůrčí fotografie

pátek 25. listopadu 2022 v 19:30 hodin
Umělecké centrum Univerzity Palackého v Olomouci
Komorní sál, Univerzitní 3, Olomouc 

Fotojatka
web: fotojatka.com

Fotojatka jsou malý potulný festival s divným názvem, který od roku 2007 promítá skvělé fotky od největších světových fotografů na plátna v kinech, klubech a kavárnách.

Fotojatka – navzdory svému zvláštnímu názvu – nepromítají fotografie drsné nebo nesrozumitelné. Název se už od vzniku festivalu vztahuje k velkému množství fotografií, které diváci zhlédnou za jediný večer. Promítané snímky oscilují od humoru ulice přes netradiční portrét, reportážní fotografii, humanistický dokument až po konceptuální série. Autoři, jejichž díla Fotojatka představují, patří mezi světovou fotografickou špičku – často se jedná o mnohanásobné vítěze World Press Photo, Czech Press Photo, European Photo Award a dalších prestižních ocenění. Vedle nich festival seznamuje diváky i s tvorbou autorů mladých a začínajících, ale přitom stejně zajímavých.

Fotojatka si zakládají na tom, že snímky, které se na nich objevují, jsou srozumitelné běžnému divákovi, který se o fotografii blíže nezajímá, a přitom osloví a překvapí i člověka, který se (tvůrčí) fotografií zabývá celý život. Krátké, cca pětiminutové projekce, vytvořené ve spolupráci s autory fotografií exkluzivně pro festival Fotojatka, jsou doprovázeny pečlivě vybranou hudbou (reprodukovanou a občas i živou) a jsou prokládané výstupy, které oscilují kdesi mezi odbornou přednáškou, standup komedií, improvizovaným trapnem a řešením nenadálých technických problémů.

Pro festival Opera Schrattenbach připravil organizátor Fotojatek Jan Flaška projekci z toho nejlepšího, co za posledních patnáct let nabídla světová i domácí tvůrčí a dokumentární fotografie. 

Fotojatka se od roku 2017 konají úplně bez peněz, bez grantů a sponzorů. Autoři i organizátoři se zřekli svých honorářů a veškerý případný výtěžek vždy putuje na konto Lékařů bez hranic.

Ukázky slideshow z festivalu Fotojatka

Jan Langer - Století

Grzegorz Klatka - By the way

Jan Flaška
(*1976)

vystudoval angličtinu a informatiku, fotografie je pro něj čistě koníčkem. Kromě toho, že se o fotografii zajímá, snaží se ji vnutit i jiným lidem právě prostřednictvím festivalu Fotojatka, jehož je od jeho vzniku v roce 2007 pořadatelem a od roku 2010 i jeho moderátorem.

Krom (zhusta marných) pokusů někoho něco naučit na gymnáziu, kde pracuje jako učitel informatiky, se po domácku přiživuje grafickým designem a pořádá literární a filmové večery v Českých Budějovicích, které mu jsou domovem. Je autorem humoristických fejetonů a občas si doma pro radost skládá elektronickou hudbu tak špatnou, že ji pak nikdo nechce poslouchat.

Od roku 2001 spolupracuje se souborem Ensemble Damian a s festivaly Baroko a Opera Schrattenbach, pro které připravuje grafické návrhy plakátů a programů představení.